Návštěvní kniha
Můžete mi napsat, budu se těšit! J.O.

7. 9. 2007
Dobrý den,
koukám, že na Synagogách máte zmíněnou Chyši a "Zatím nezdokumentováno". Bohužel, syn. v Chyši již nestojí od r. 1975, kdy byla stržena: Synagoga byla vybudována roku 1848 z jedné bašty chyšského městského opevnění z konce 15. století. V současné době jsou patrny pouze základy této budovy neboť byla pro špatný stavební stav v roce 1975 stržena. Nejstarší historické zprávy o Židech v Chyších přinášely náhrobní kameny na starém hřbitově při silnici k Čichořicím (dnes totálně i se sousedícím mlýnem zničeno). Okolo synagogy se rozprostíralo židovské město, které tvořilo pět domů a podél židovského rybníka další čtyři domy jež dříve stávaly před hradbami města. Zdroj: www.chyse.com/chyse/default.aspx
S pozdravem,
David Kraus

Dobrý den,
děkuji Vám za informaci. To je škoda. nedávno se mi to stalo také – hledala jsem synagogu ve Světlé nad Sázavou, měla jsem popis, fotku, lítala jsem kolem řeky jako blázen, našla jsem i místo, ze které byla forka pořízena, ale synagoga nikde. Ani na internettu nebyla žádná zmínka, až teprve dotazem na místní radnici jsem zjistila, že byla loni zbořena. A loni jsem také zjistila, že už v podstatě neexistuje synagoga v Dymokurech, jejíž zbytky byly už tak pohlceny sousední stavbou, že už z ní nezbylo opravdu nic...
Tak ještě jednou děkuji...
J.O.

Dobrý den,
loni?! To je neuvěřitelné! Na to se musím optat na obci... Každopádně jsem byl – pokud máte ještě do soboty čas, určitě zajděte – na výstavě Zmizelý Smíchov v Městském muzeu na Florenci. A tam jsem objevil, že na Smíchově byly synagogy dvě. Ta první, na Andělu, stojí dodnes. A pak druhá – která by teoreticky mohla stát také – v ulici Na Popelce – pozdně barokní. Zkusim to zjistit!
S pozdravem,
David Kraus

Posílám Vám odpověď na mou otázku ohledně synagogy ve Světlé:
"Nedávno jsem navštívila Vaše město a marně jsem pátrala po synagoze. Na místě, kde podle mých informací měla stát, byl volný prostor (s rozrytou zeminou). Chtěla bych se Vás tedy zeptat, zda byla synagoga ve Světlé nad Sázavou zbořena, či zda jsem hledala špatně? Pokud už synagoga nestojí, můžete mi, prosím, napsat podrobnější informace (kdy byla zbořena, z jakého důvodu apod...)?"
Josef Böhm - místostarosta 
"Budovu bývalé synagogy již v našem městě nenajdete. Dům č.p. 15 v ulici „V Pěšinkách“, původně hostinec, pak židovská synagoga a nakonec evangelická modlitebna, byl po roce 1990 prodán do soukromých rukou a patřil postupně několika majitelům. Jednoduché provedení stavby a zanedbávání údržby vedly k postupnému chátrání budovy. V zimě 2005 – 2006 došlo k přetížení střechy nebývalým množstvím sněhu. Obava ze zřícení domu vedla MěÚ k přizvání znalce v oboru statika a dynamika staveb. Závěr statického posouzení byl, že je nezbytné budovu demolovat. Stavební úřad nemohl dělat nic jiného, než dne 18.5.2006 vydat rozhodnutí o odstranění stavby. Budova byla demolována v červnu 2006."
Děkuji také za tip na výstavu na Florenci, určitě tam zajdu, do soboty to stihnu. S tou synagogou jste mě tedy překvapil! O tom jsem vůbec neměla tušení. Zkusila jsem po tom zapátrat,ale moc toho není. Přesněji: je to tedy košířská synagoga, snad z r. 1849, po r. 1930 využitá jako židovský sirotčinec, později adaptovaná na byt, adresa by měla být Na Popelce 60, Praha 5 (když jsem ale tuto adresu zadala do mapy, tak toto číslo v této ulici prý neexistuje...). Já jsem seznam židovských památek přebírala většinou z knihy B. Rozkošné a P. Jakubce Židovské památky Čech a nyní jsem našla i kritiku na tuto knihu, kde je mimo jiné vytýkáno, že tam několik hesel chybí a mezi nimi práve i košířská synagoga.

Hezké dny!
J.O.
 


7. 9. 2007
Dobrý den, Jitko,
měla bych jeden dotaz. Navštívila jsem slovenský Kežmarok a moc mě zaujala stavba, o které se v Kežmaroku tvrdí, že je to evangelický kostel. Mně se ovšem zdá, že stavba vypadá spíš jako synagoga s přistavěnou hranolovou věží, podobnou věž mají kostely např. v Benátkách. Nevíte o té stavbě něco bližšího?
Moc děkuji za informaci, s pozdravem
Šárka Veselá
(P.S. Bydlím 1 km od židovského hřbitova v Praskolesích :-)

Dobrý den, Šárko,
děkuji Vám za návstěvu mých stránek. Slovenské památky nemám zmapované, ale zkusila jsem se na Vámi zmiňovanou stavbu trochu mrknout na internetu. Je opravdu pozoruhodná, ale podle toho, co jsem našla, se tedy o synagogu nikdy nejednalo (mimochodem vedlejší starý evangelický kostel je ještě zajímavější – a kupodivu vypadá také jako synagoga :-) Podrobné informace naleznete zde: www.kezmarok.com

Mějte se moc pěkně!
J.O.
 


2. 9. 2007
Dobrý den,
se zájmem jsem si pročetl Vaše stránky o synagogách. Moc se mi líbily. Jde opravdu o moc pěkný a záslužný počin. Upozornil bych snad jen na jednu jedinou nepatrnou nepřesnost, která se bohužel objevuje i v jiných zdrojích. Týká se kladenské synagogy a autora jejího architektonického návrhu. Tím byl pražský architekt Emanuel Brand nikoli Brandt. 
S pozdravem a přáním úspěchů do Vaší další práce
Karel Flekal

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek, jsem ráda, že se Vám líbí. Zároveň Vám i děkuji za upozornění na nepřesnost v údajích, určitě si jméno architekta poopravím.
Ještě jednou díky a mějte se hezky!

J.O.
 


30. 7. 2007
Dobrý den,
omlouvám se, že Vás možná obtěžuji, ale snad budete ochotná mi pomoct. Zajímám se o architekturu synagog (rozměry budovy, rok a sloh stavby). Jelikož tyto informace jsem nikde nenašel, prosím Vás (pokud Vás neobtěžují) o sdělení, kde se  tyto informace dají sehnat.
Děkují Vám předem za kladnou odpověd.
Přijemný den,
Alexandr Ladžov

Dobrý den,
publikaci specializující se na architekturu synagog žádnou neznám ani nemám (ale tím samozřejmě netvrdím, že by neexistovala). Nepříliš obsáhlé informace se objevují v knihách, které mám uvedené v použité literatuře na mých stránkách (Jiří Fiedler: Židovské památky v Čechách a na Moravě, úvod Arno Pařík, Sefer 1992; Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004). Zkuste kontaktovat Židovské muzeum v Praze (např. pana Fiedlera), určitě Vám někdo poskytne nějaké informace.

Přeju hodně úspěchů!!
J.O.
 


17. 7. 2007
Dobrý den,
velmi mne potěšilo prohlížení Vašeho webu. Jen tak dál! Samozřejmě bych Vám rád pomohl, nějaká fota mám... Posílám fotografie synagogy a hřbitova v Č.Krumlově, současný stav (foto z t. víkendu, proběhla tu Bar Micva).
S pozdravem a na spolupráci se těší,
David Kraus
místopředseda
Česká unie židovské mládeže

Vážený pane Krausi,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že se Vám líbily. Také děkuji za tu spoustu fotek, zajímavých a pěkných. Bohužel je nemůžu na své stránky umístit, dávám tam pouze své autorské fotografie z těch míst, která už jsem sama navštívila. Takže doufám, že se neurazíte, ale i tak ještě jednou děkuji!!! Věřím, že jednou budu mít vše kompletní, ale je to trochu běh na dlouhou trať :-))
Přeji pěkné dny!
J.O.

...co se týče synaqgogy v Holešovicích, vyrazila jste mi dech! Vůbec jsem o tom nevěděl! Kde konkrétně to tam je?
David Kraus

Ona ta holešovická synagoga je opravdu hodně utajená! Nachází se ve dvoře domu v Heřmanově ulici 25, přibližně naproti Veletržnímu paláci (z boku). Posílám Vám i mapky, na té klasické jsem ji označila růžovým křížkem (kupodivu je tam teď i její označení hvězdou, ale je to nepřesné, ve skutečnosti je o pár metrů na východ). Na té letecké je zakroužkována růžově. Je v ní nějaký soukromý klub či restaurace, dvůr ale není volně přístupný. Podařilo se mi tam projít tak, že tam šel někdo přede mnou, tak jsem vklouzla za ním :-)
J.O.
 


6. 4. 2007
Dobrý den,
chtěl jsem se jen zeptat, zda v dokumentování českých synagog pokračujete, nebo ne. Měli jsme s kamarády podobný nápad, ale nerad bych vám lezl do zelí:) a rád si počkám na nové přírůstky, pokud váš projekt pokračuje. Dejte mi prosím vědět.
Díky moc,
Petr Beneš

Dobrý večer, Petře,
ano, pokračuji v dokumentaci synagog i hřbitovů, jen teď přez zimu nebyla moc příležitost a navíc mám malé dítě, tak je to další "komplikace" :-))) Ale už se nemohu dočkat, až brzy opět vyrazím na cesty!!! Ale nerada bych vám nějak bránila v podobné činnosti, naopak, zdravá konkurence nikdy není ke škodě :-)
Mějte se pěkně, přeju hodně úspěchů a pokud budete mít stránky, dejte určitě vědět!

J.O.
 


9. 2. 2007
Vážená paní Oltová,
dovoluji si Vám sdělit pár novějších informací o stavu synagogy v Kosově Hoře. V současné době je opraven celý objekt (osazena okna, dveře) a část určená k bydlení zkolaudována. Takže zbývá oprava vlastní modlitebny, ale na to již naše finance nestačí. Snažíme se proto najít nějaké cesty, jak je získat. 
Za každou radu, kam se obrátit a kdo by mohl být ochoten přispět, budeme vděčni. 
Za majitele Marie Ehlová

Vážená paní Ehlová,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Velmi si vážím Vašich informací, určitě budu údaje o synagoze na mých stránkách aktualizovat. Jsem nadšená z postupující rekonstrukce! Máme na Příbramsku (Krásná Hora n. Vlt.) chalupu, až tam na jaře pojedeme, určitě si uděláme i výlet do Kosovy Hory, abych mohla aktualizovat také fotografie. V otázkách financování dalších oprav synagogy Vám bohužel poradit neumím, ale mohu Vás odkázat na pana Jaroslava Achaba Haidlera, který by Vám možná mohl poradit a nasměrovat, kam se obrátit s žádostí o pomoc.

Přeji mnoho štěstí!
J.O.
 


3. 2. 2007
Dobrý den.
Ve Vašem seznamu synagog Vám chybí synagoga ve Slavonicích a Starém Hobzí. Nevím, jestli evidujete i zbořené synagogy, ale zřejmě ne, protože by to narušilo Vaši koncepci těchto stránek, neboť by musely být reprodukovány staré dobové fotografie, ale na druhou stranu by to dokumentovalo ucelenou historii těchto památek a ne jen současný stav.
S pozdravem Antonín Žampach, Slavonice
P.S.: Pokud někdy zavítáte do Slavonic, rád Vám poskytnu nějaké informace o židovských památkách v okolí.

Vážený pane Žampachu,

děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Děkuji také za Vaše připomínky a informace.
Slavonická sa\nagoga mi opravdu chybí, mám k ní pouze údaj, že je z roku 1895 a byla adaptována na byty. Pokud byste mi popsal, v jakém stavu je nyní a kde se nachází, budu také moc ráda. U synagogy ve Starém Hobzí mám informaci, že: "Byla z roku 1739, po roce 1903 byla přestavěna na obytný dům a zbořena snad roku 1978." Pokud tomu tak není, opět moc prosím o informace o stavu a místě.
Na svých stránkách opravdu uvádím pouze současný stav (počet) židovských památek. Jejich základem (stránek) je totiž to, že obsahují moje fotografie, na kterých je vše založeno. Takže s díky odmítám i nabídky fotografií od jiných nadšenců z míst, která jsem ještě nenavštívila...
Pokud si uděláte chvilku, byla bych Vám moc vděčná za výše popsané informace. Bohužel nemám ani v nejmenším tušení, kdy zavítám do Slavonic. Dosud jsem tam nebyla, a je to moc velká škoda...
Mějte se krásně a ještě jednou děkuji!

J.O.